Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı(TİB), http://www.bayilticisprey.urunu.net ile http://www.bayiltici-sprey.tk internet adresleri ile ilgili ihbarlar üzerine bir açıklama yaptı.


Açıklamada, 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” ve ilgili yönetmelikler gereği, katalog suçlarıyla ilgili olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan Bilgi İhbar Merkezi’ne vatandaşlar tarafından, 0312 582 82 82 nolu telefona veya “www.ihbarweb.org.tr” adlı web adresine elektronik ortamda gerçekleşen ihbarların iletişim uzmanlarınca incelenip değerlendirildiği belirtildi. Bu kapsamda, bilgi ihbar merkezine http://www.bayilticisprey.urunu.net ile http://www.bayiltici-sprey.tk isimli internet adresleriyle ilgili olarak 890 adet ihbarın yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Bu ihbarların incelenmesi neticesinde, anılan internet adresi içeriklerinin 5237 sayılı Türk Ceza Yasası’nın 194. maddesi ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 8. maddesinde yer verilen düzenlemelere konu aykırılıkları içerdiği değerlendirilmiştir” denildi.
5651 sayılı Kanunun 8. maddesinin altıncı fıkrasında “Başkanlık tarafından verilen erişimin engellenmesi kararının konusunu oluşturan yayını yapanların kimliklerinin belirlenmesi halinde, Başkanlık tarafından, Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur” hükmü hatırlatılan açıklamada, “Bu kapsamda ilgili siteler hakkında adli makamlar ile Sağlık Bakanlığına gerekli bildirimler yapılmıştır” denildi.

http://www.aksam.com.tr/bayiltici-spreye-suc-duyurusu–73167h.html

kaynak: