Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlarda olmayı kurulda değerlendirmek gerektiğini belirten BTK Başkanı Tayfun Acarer, “Kurumun kararlarını daha iyi anlatmamızı sağlayacak platformalarda olmayı değerlendiririz” dedi


İnternet kullanıcılarının protesto ettiği ve sansürleme girişimi olarak kabul ettiği filtre çalışmalarıyla ilgili son değişiklikleri SABAH’a yorumlayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, millyonlarca vatandaşın kullandığı sosyal ağlarda BTK’nın temsil edilmemesinin şeffaflık ve kararların internet kullanıcısına uzak olduklarına yönelik eleştirilerine şöyle yanıt verdi: “Kurum kararlarının tümünü internette web sitesinde açıklıyor. Kararların Twitter ve Facebook üzerinden de kamuoyu ile paylaşılması ve önerilerin alınması konusunu değerlendiririz. Konuyu kurulun gündemine tartışmamız gerek. Günümüzün iletişim ortamlarından kurum da faydalanmalı.
SÜREKLİLİK SAĞLANMALI
Milyonlarca kullanıcının olduğu yerlerde karar ve raporları paylaşmak kurumun tanınması için fırsat sağlar. Ancak, iyi planlayıp sürekliliği sağlamak gerek.” Acarer, güvenli internet filtresinin internet kullanımını artıracağını iddia etti. Bu iddiasına sebep olarak ailelerin zararlı içerikle başa çıkamayınca bilgisayar ve internet kullanımını yasakladığını, güvenli internet filtresinin bu açığı kapatacağını savundu. Acarer, internet kullanımının artacağına ilişkin iddiasına karşılık olarak şunları söyledi: “Aileler çocuklarının zararlı içerik, oyun ve internette sohbet için saatlerce bilgisayar başında kalmasını önlemek için internet, hatta bilgisayar kullanımını yasaklıyor. Üstelik artan kota aşımları yüzünden de internet hattını iptal bile ediyor. Güvenli internet filtresi bu ailelerin ilacı olacak. İsteğinde güvenli interneti aktif hale getirecek istediğinde aile veya çocuk güvenlik paketini aktif hale getirecek.” Başkan Acarer, “İsteyen kullanmayacak. Defalarca altını çiziyorum. Bu konuda bir zorlama olamaz. 10.9 milyon internet abonesi var ama 23 bin kişi filtre kullanıyor. İnsanlar fiziksel başvuru, hız, ücretli olması ve çıkışın zor olması yüzünden filtre kullanmıyordu. 3 aylık deneme sürecinde gelişmeleri tekrar değerlendireceğiz” şeklinde konuştu. Kamuoyunda seçme hakkı bulunmasına rağmen, gelen itirazın sebebinin devlet eliyle yapılan filtrenin güvenli interneti değil, sansürü gündeme getirdiğini belirttiğimizde Acarer, devletin filtre işine soyunmasına sebep olarak 2010 yılında yapılan düzenlemeyi hatırlatıyor.

kaynak: http://www.sabah.com.tr/Teknoloji/Haber/2011/08/12/btk-facebook-ve-twittera-giriyor