Google, Android mobil işletim sisteminde Java’nın bazı öğelerini doğrudan kopyaladığı gerekçesiyle Oracle ile mahkemelik oldu.

 

Sosyal medyada yaptığı çıkışla Facebook’a rakip olarak dikkatleri üzerine çeken Google, mâli karnesindeki başarılarına karşın bir başka bilişim devi Oracle’ın açtığı milyarlarca dolarlık tazminat davası nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor.
Açılan davada Oracle avukatları Google’ın İcra Kurulu Başkanı (CEO) Larry Page’in de ifade vermesini talep etti. Talebe gerekçe olarak, “Page’in davaya temel oluşturan kararları bizzat vermiş olması” gösterildi.
Bilişim uzmanları, şimdiye kadar Oracle lehine ilerleyen davayı Google’in kaybetmesi durumunda Android platformunun önemli ölçüde yeniden yapılandırmasının gündeme gelebileceğine, bazı uygulamalarda köklü değişikliklerin kaçınılmaz hale geleceğine dikkat çekiyor.
Java programlama dilinin geliştiricisi Sun Microsystems’ı 2009’da satın alan Oracle yönetimi Google’dan patent ve telif hakları ihlali gerekçesiyle 2,6 milyar dolar talep ediyor. Google ise “talep edilen rakamın hiçbir ölçüye uymadığını” söylüyor.

REKOR KÂRGeçen yıl 2. Çeyrekte net kârı 1,84 milyon dolar olan Google, bu yıl haziran ayında biten 2. çeyrekte kârını %36 artırarak 2,5 milyar dolara çıkardı.

Google Başkanı Larry Page, ikinci çeyreğin ”olağanüstü” olduğunu belirterek, Google’ın yeni sosyal medya hizmeti ”Google+”nın 10 milyondan fazla üyeye ulaştığını kaydetti.