İnternet korsanları, Wikileaks‘e bağış yapılmasına engel olan PayPal şirketine karşı boykot çağrısında bulundu.

İSTANBUL – Anonymous ve Lulz Security isimli hacker grupları, yaptıkları ortak açıklamada takipçilerini PayPal şirketinden paralarını çekmeye ve hesaplarını iptal etmeye çağırdı.
İnternet korsanları arasında önde gelen bu iki grup, “Bu karanlık günlerde gerçekleri aydınlatan Wikileaks’e yapılan bağışlar, PayPal tarafından halen engellenmekte” diyerek, şirkete karşı harekete geçilmesi gerektiğini ifade etti.
Kullanıcıların yapacağı boykotun, yasal sınırlar dahilinde gerçekleşebilecek bir eylem olduğu belirtildi. Dünya üzerinde 100 milyon kişi tarafından kullanılmakta olan PayPal ise boykot çağrısı hakkında henüz yorum yapmadı.
İnternet üzerinden para aktarım hizmeti sağlayan PayPal, Aralık ayından bu yana Wikileaks’e yapılan bağışların transferine engel oluyordu. PayPal’ın bu uygulaması Wikileaks internet sitesine yönelik Amerikan hükümeti kaynaklı tepkiler sonrasında gündeme gelmişti.
Anonymous ve Lulz Security gruplarının, PayPal’a yönelik önceki eylemleri arasında şirketin internet sistemini ele geçirme ve çökertme girişimleri de bulunuyor.