underwater-cable-401x301Mısır Sahil Güvenlik güçleri, bir süredir internette yaşanan aksaklıkların nedenini ortaya çıkardı. Avrupa dahil birçok kıtaya bağlanan sualtındaki kabloları kestiği belirlenen üç dalgıç, yakalanarak gözaltına alındı.

Arap Baharı’nın etkisi en güçlü gösterdiği ülkelerden biri olan Mısır’da, günlerdir ülke genelinde büyük bir sorun haline gelen yavaş internetin nedeni ortaya çıkarıldı. Liman kenti İskenderiye açıklarında şüpheli görünen bir balıkçı teknesinde inceleme yapan Sahil Güvenlik ekipleri, Mısır ile Avrupa arasındaki internet kablolarını kestiği belirlenen üç dalgıcı suçüstü yakaladı.

Ordu yetkililerinin Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Egypt Telecom şirketine ait kabloların neden kesildiği belirtilmedi.

Dalgıçların, geçtiğimiz hafta kablo operatörü SEACOM tarafından bildirilen internet kesintilerinden sorumlu olduğuna dair kesin bir açıklama yapılmadı. Buna rağmen Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Asya ile bağlantı kuran kabloların internetteki yavaşlamanın nedeni olduğu düşünülüyor.

BU İLK KESİNTİ DEĞİL
Telegraph gazetesinin haberine göre, SEACOM, geçtiğimiz hafta Cuma günü Mısır genelinde internetin yavaşladığını ve birçok şikayet geldiğini belirtti.

Birçok internet hizmet sağlayıcısına hizmet veren SEACOM, Cuma günü yaşanan yavaşlamanın giderilmesinin ardından bir diğer büyük kesintinin daha yaşandığını duyurmuştı.

Mısır ve diğer Kuzey Afrika ülkelerinde son yıllar içinde birçok defa yaşanan internet kesintilerinin, internet trafiğini taşıyan kabloların gemilerin pervaneleri tarafından kesilmesinden kaynaklandığı düşünülüyordu.

MENA haber ajansının verdiği bilgiye göre, Egypt Telecom, kesilen kabloların bir tanesinin İskenderiye’nin 750 metre açığında olduğunu belirtti.

Mısır’da Hüsnü Mübarek’in Arap Baharı protestoları sonucu Şubat 2011’de iktidarı bırakmasının ardından suç oranı ciddi oranda arttı.

kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25431829/