denizli-de-atm-btm-lerde-kart-kopyalama-isine-4492241_400İstanbul’da bazı banka müşterilerinin hesaplarından kendilerinden habersiz olarak para çekildiği ihbarı, polisi alarma geçirdi. İlk aşamada şüpheli hesapların izini süren ‘siber polis’, kopyalanan banka kartları aracılığıyla hesaplara ulaşıldığını ve Bulgaristan’a gönderilen bilgilerle hesaplardaki yaklaşık 100 bin TL’nin çekildiğini belirledi. Operasyon için iki hafta daha geç kalınması durumunda bankaların yaklaşık 1 milyon TL zarara girecekleri ortaya çıktı.

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne ulaşan başvurularda; bankalardaki hesapların sahiplerinden habersiz olarak boşaltıldığı belirtildi. Savcılık kanalıyla başlatılan soruşturma üzerine polis, şikayetler doğrultusunda bazı banka ATM’lerini yakın takibe aldı. Çünkü gelen bilgilere göre dolandırıcıların bu ATM’lere bazı aparatlar yerleştirerek müşterilerin kartlarını kopyaladıkları iddia ediliyordu.

Siber polisin bir süre takibini yaptığı zanlılara ilişkin ilk bilgiler gelmeye başladığında şikayetlerin haklı olduğu anlaşıldı. Tespitlere göre zanlıların, kopyalanan banka kartı bilgilerini, clup, AVM kartlarına kopyaladıkları ortaya çıktı. İlk tespitler; yaklaşık 500 banka kartı kopyalanarak 100 bin TL’nin bankalardan çekildiğini gösterdi.

BULGARİSTAN’A GÖNDERMİŞLER

İşin bundan sonraki kısmında da dikkat çeken bir bilgiye ulaşan polis, kart bilgilerinin yurt dışındaki bir adrese gönderildiğini belirledi. Bulgaristan’daki bir zanlının bu bilgileri aldığı ve sonrasında sofya ve İstanbul’da nakit para çekiminde kullanıldığı belirlendi.

Polis, bu bilgilerin yanında 15 Nisan tarihinde yeni bir girişim ile bankalardan toplam 1 milyon TL çekmek için harekete geçileceğini belirledi. Bunun üzerine operasyon için düğmeye basıldı. Bankalar uyarılarak hesapların dondurulması sağlandı.

Büyükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Küçükçekmece’deki adreslere giden polisler, aralarında Bulgaristan uyruklu A.S’nin de bulunduğu 7 kişiyi yakaladı. Yapılan aramalarda; 5 adet kart kopyalama cihazı, 6 adet kamera düzeneği, 5 adet ATM giriş haznesi, 35 adet sahte kimlik, 1 adet Bulgaristan pasaportu ve 2 bin 940 lira ele geçirildi.

Emniyette sorgulanan şüpheliler, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

kaynak: http://www.aksam.com.tr/guncel/istanbul–sofya-hattinda-siber-operasyon/haber-182616