Microsoft’a büyük şok13 Haziran 2011Microsoft tarihi, rekor bir cezaya çarptırıldı… Peki ama yazılım devine bu şoku yaşatan ne?Microsoft, Kanada firması i4i’ye karşı verdiği patent savaşından zararlı çıktı. Kanadalı firma i4i, Microsoft Word 2003 ve 2007’de yazı işleme patentinin ihlal edildiği gerekçesiyle mahkemeye başvurmuş ve mahkeme bu kararı onaylamıştı.

2007 yılından beri devam eden mahkemeler sonucunda hakimler Microsoft’un 290 milyon dolar tazminat ödemesini uygun görürken Microsoft karara itiraz etmek için bir üst mahkemeye başvurmuştu. Normal jürili mahkemenin kararını pek değiştirdiği görülmeyen bir üst mahkeme bu sefer de şaşırtmadı ve verilen kararı onayladı.

Microsoft’tan Kevin Kutz verilen kararla ilgili şunları söyledi; “Sonuç beklediğimiz gibi olmasa da, yatırımcıları korumak ve patent sisteminin kötüye kullanılmasını engellemek adına kanunların düzeltilmesi için uğraşacağız.” Diğer bir taraftan karardan memnun olan i4i ise şu açıklamada bulundu; “Mahkeme doğru olanı yaptığı için oldukça memnunuz.”

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/18020076.asp?gid=234