Dünyada yaygın olarak kullanılan dosya paylaşım sitesi “The Pirate Bay”ın kurucularından Gottfrid Svartholm Warg, telif haklarına uymadığı gerekçesiyle bir yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olduğu İsveç’in talebi üzerine Kamboçya’da tutuklandı.

Kamboçyalı yetkililer, Warg’ın geçtiğimiz perşembe günü başkent Phnom Penh’deki evinde tutuklandığını söyledi.
Warg’ın gözaltında olduğunu ve sınır dışı edileceğini belirten yetkililer, İsveç’le Kamboçya arasında suçlunun iadesine dair bir protokol bulunmadığını, fakat teslim etmek için Warg’ın sabıka kaydının İsveç’ten istendiğini belirtti.
Warg ve sitenin üç yöneticisi 2009 yılında, sitenin kullanıcılarına yasa dışı film, müzik ve bilgisayar oyunu indirmelerine yardımcı olarak telif haklarını ihlal etmekten suçlu bulunmuştu.
Site yöneticileri hapis cezalarının yanı sıra aralarında Warner Bros, Sony, EMI ve Columbia Pictures’ın da bulunduğu şirketlere yaklaşık 3.6 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişlerdi.
2010 yılındaki duruşmasına katılmayan Warg, Kamboçya’da ve hasta olduğundan mahkemeye katılamayacağını avukatı aracılığıyla bildirmişti. Mahkeme daha sonra site yöneticilerinin cezasında indirime gitmiş, ancak tazminat miktarını 6.5 milyon dolara çıkarmıştı.
Site yöneticileri ise haklarındaki suçlamaları reddetti.
Bundan kısa bir süre önce de Megaupload’un sahibi Kim Datcom, Yeni Zelanda’da tutuklanmıştı. Mal varlığına el konulan Kim Datcom’un sahibi olduğu Megaupload, dünya internet trafiğindeki yüzde 4’lük payıyla yıllık 500 milyon dolar kazanç elde ediyordu.

İSVEÇ’E İADE EDİLECEKKamboçya polisi, Warg’ı İçişleri Bakanlığı’nın onayını aldıktan sonra İsveç’e iade edeceklerini bildirdi.

AA’nın verdiği bilgiye göre, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Sok Phal, İsveçli yetkililerin ilgili belgeleri sunmasının ardından Warg’ın İsveç’e iade edilmemesi için hiçbir sebep kalmayacağını açıkladı.
kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25378990/#storyContinued