McAfee, tarihin bilinen en büyük seri siber saldırısında korsanların aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin de bulunduğu 70’den fazla ülke, örgüt ve şirketin veritabanlarına sızdığını açıkladı.

İSTANBUL – Bilgisayar güvenliği şirketi McAfee, siber saldırıların aralıklarla beş yıldır devam etmekte olduğunu ve hedef alınan kurumların 49’unun Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğunu belirtti. McAfee’ye göre, bu ülke ve kurumların bilgisayarlarına sızan kişiler askeri sistemler ve uydu iletişimi gibi hassas verilerin peşinde.
Şirket bu saldırıların ardında bir “devletin” bulunduğuna inandığını açıkladı ancak isim vermedi. Washington Post gazetesine konuşan uzmanlar ise siber saldırılarının kaynağının Çin gibi göründüğünü söylediler.
Korsanların hedefleri arasında ABD, Tayvan, Hindistan, Güney Kore, Vietnam ve Kanada’nın yanı sıra, Güneydoğu Asya Ülkeleri Örgütü ASEAN, DÜnya Dopingle Mücadele Örgütü ve bir dizi savunma ve yüksek teknoloji şirketi de bulunuyor.
McAfee’nin yayımladığı 14 sayfalık rapora göre korsanlar 2008’de Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Merkezi’nin bilgisayarlarına sızıp iki yıl boyunca buradaki verileri taradılar.