Financial Times’tan, eski IMF Başkanı’na yönelik taciz suçlamasıyla ilgili çarpıcı iddia: Strauss-Kahn’ın Blackberry’si hack’lendi. Gönderdiği e-postalar Sarkozy’nin partisinin Paris ofisindekiler tarafından okundu


Financial Times gazetesi, IMF’in eski başkanı Dominique Strauss-Kahn’a (DSK) New York’ta Sofitel otelde komplo kurulduğu iddialarını güçlendirecek yeni çarpıcı deliller ele geçirdi. Derginin adını açıklamak istemeyen kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Strauus-Kahn’ın yoğunlukla IMF işleri için kullandığı BlackBerry telefonuna olayın gerçekleştirdiği sabah bir mesaj geldi. Mesajı gönderen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin partisinin Paris ofisinde çalışan ve DSK’nın da arkadaşı olan bir kadındı. Mesajda, DSK’nın BlackBerry’sinden karısına gönderdiği e-postaların UMP’nin Paris ofisindekiler tarafından okunduğu yazıyordu.

Mesaj üstüne panikleyen DSK, Fransa’da telefon hack’lemeleri konusunda uzman olan bir arkadaşı ile irtibata geçti. Fakat DSK havaalanına giderken telefonu odasında unuttuğunu fark edip oteli aradı. Bu sırada otel çalışanı kadın otel sorumlularına DSK’nın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu söylemişti.

Otel yetkilileri söz konusu telefon ellerinde olmadığı halde bulunduğunu söyleyerek, ekonomistin yerini tespit etmek istediler. Fakat aslında telefon otelde değildi! BlackBerry yetkilileri de telefonun DSK ayrıldıktan sonra 10 dakika içinde servis dışı bırakıldığını tespit etti. Böyle bir işlemin, ciddi teknik yeterlilik gerektirdiği belirtildi.

Komplo iddiasını güçlendiren bir başka delil ise otelin video kayıtlarında saklıydı. Görüntülerden birinde biri deşifre edilemeyen, biri de otelin mühendisi olan iki adamın otel çalışanı kadınla konuştuktan sonra başka yerde birbirlerine çak yapıp, dans ettikleri görüldü. Kadına polis gelmeden DSK’nın fotoğrafının gösterildiği de iddia edildi.

Bir diğer dikkat çeken ayrıntı ise otelin güvenlik ekibi başkanı John Sheehan’ın yolda eski Fransız polisi Querry’i araması oldu. Sheehan’ın bilgilendirdiği bir diğer ismin de otelin Paris şubesinde çalışanların programlarını düzenleyen Xavier Graaf’tı. Graff, olaydan beş hafta sonra gönderdiği “Strauss-Kahn’ı devirme” içerikli e-postası ile gündeme gelmişti. Graff daha sonra sadece şaka olduğunu iddia etmişti.
‘Açık bir manipülasyon’

Sarkozy’nin partisi, eski IMF başkanına “siyasi komplo” düzenlediği iddiasını reddetti. İktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) Genel Sekreteri Jean-Francois Cope, ortaya atılan iddiaları “açık bir manipülasyon” olarak değerlendirdi.