Bilgisayar programcısı Chris Staniforth’un ailesi oğullarının ölümünün ardında, çevrimiçi bilgisayar oyunlarının olmasına isyan etti.


Leicester Üniversitesi Bilgisayar Oyunları Dizaynı Bölümü’ne kabul edilen 20 yaşındaki Chris Staniforth’un ölüm nedenin ‘akciğere bağlı damar tıkanıklığı’ olarak da bilinen ‘pulmonary embolism’ olduğu açıklandı. Söz konusu hastalığın en büyük nedeninin ‘hareketsiz halde saatlerce aynı pozisyonda oturmak’ olduğu belirtiliyor.
Dolaşım sisteminde ciddi aksamalara neden olan bu sağlık sorunu, genelde uzun süreli uçak yolculuğu yapan kişilerde sıkça görülüyor. Şimdi ise uzmanlar, oyun konsolları başında saatlerini geçiren gençlerin de risk gurubuna girdiğine dikkat çekiyorlar. Profesör Brian Colvin’e göre bu durum ‘ciddi şekilde sağlıksız’ görünüyor. Bu durumdan kaçınmak için oyunsever gençlerin yapması gereken ise çok basit…Sadece belirli aralıklarla mola vererek bulundukları pozisyonu değiştirmeleri gerekiyor. Böylece dolaşım sistemi elverişli bir biçimde çalışmaya devam edebiliyor.
Günümüzde gençler arasında hareketsizliğe bağlı olarak ortaya çıkan sağlık problemleri, konunun uzmanları arasında ciddi endişe yaratıyor. Sadece bilgisayar ekranına bakarak saatlerini geçiren bu gençlerin obezite sorunu da dolaşım sisteminin en büyük düşmanı olarak gösteriliyor.
Bu nedenle kurbanın babası David Staniforth, diğer gençlerin de kendi oğlu gibi söz konusu sağlık problemine kurban gitmemeleri için büyük çaba harcıyor. Aileleri bu konuda bilgilendirmek için büyük bir kampanya başlatan baba Staniforth, bilgisayar oyunlarının gençler için bir ‘eğlence kaynağı’ olduğunu; ancak bu oyunların bağımlılık yaratmasının neden olduğu uzun süreli hastalıklara da aynı oranda dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. The Sun gazetesine yaptığı açıklamada, dünyanın dört bir yanından gençlerin aynı oyun çatısı altında toplanarak çevrimiçi oyunları saatlerce oynadığını söyleyen Staniforth, çözüm olarak da gençlerin bu konuda bilinçlendirilmesini öneriyor.
TEHLİKE BÜYÜYOR MU?
Sheffield Mahkemesi yargıcı hiçbir temel sağlık problemi olmayan Chris Staniforth’un ölümünden hemen önce ‘düşük nabız probleminden’ yakındığına işaret ediyor. Ölüm haberini alınca çılgına dönen baba Staniforth ise, oğlunun günde 12 saatten fazla Xbox oyun konsolunun karşısında zaman geçirdiğini belirtiyor.
Diğer taraftan çevrimiçi bilgisayar oyunlarının binlerce genç arasındaki popülaritesi gün geçtikçe artıyor. Özellikle Asyalı gençler arasında epeyce rağbet edilen bu oyunların kurbanlarının sayısı tehlikeli boyutlara ulaşmış durumda. Son olarak 2005 yılında Güney Kore’de 3 gün boyunca ara vermeksizin oyun oynamaya devam eden bir genç hayatını kaybetmişti.
Xbox üreticisi ve çevrimiçi bilgisayar oyunları sektörünün dünya devi Microsoft ise, gençlere her fırsatta ‘oyun oynarken mola vermelerini’ ve ‘egzersiz hareketleri yapmalarını’ tavsiye ediyor.