Çin’de yeni medyayla ilgili hazırlanan rapora göre Çin, dünyada en çok mikroblog kullanıcısına ev sahipliği yapıyor.

Çin İnternet Ağları Bilgi Merkezinin verilerine göre, Haziran itibarıyla ülkede 274 milyon Çinlinin mikroblog hesabı bulunuyor.
Çin Sosyal Bilimler Akademisinin Gazetecilik ve İletişim Enstitüsünün de katkısıyla hazırlanan raporuna göre, 2010 yılında mikroblog kullanıcı sayısı 63 milyon arttı.
Raporda, mikroblogların Çinliler için özellikle kamusal meselelerde kendilerini ifade etmek için önemli bir kanal olduğu kaydedildi.

Mikroblogların hükümet ile vatandaş arsında düşük maliyetli ve kolay bir iletişim aracı olduğuna vurgu yapılan raporda, ülkenin en büyük ve önde gelen mikroblog servisinde hükümet departmanları, yetkililer ve Çin Komünist Partisiyle bağlantılı 18 bin 132 hesap olduğu belirtildi.

Raporda, hükümetin sosyal ağların etkisini fark ettiği ve bu minvalde sosyal ağlarla birlikte çalışmak için çaba sarf ettiği kaydedildi.

SANSÜRE RAĞMEN KULLANICI SAYISI ARTIYOR
Mikroblogların yanı sıra arama motorları, müzik ve haber uygulamalarıyla da ilgili bilgi verilirken, bu uygulamalar altında yapılan anlık iletilerin de yoğunluğuna dikkati çekildi.
Raporda ayrıca Çin’in internetin gelişimiyle ilgili milli bir strateji geliştirilmesi üzerine çalışması gerektiği ifade edildi.
Çin’de internet kullanıcılarının sayısı yılda yüzde 10,9 civarında artıyor ve Haziran itibarıyla bu sayının 538 milyona yükseldiği belirtiliyor. 2015 yılında ülkedeki internet kullanıcısı sayısının 800 milyondan fazla olması bekleniyor.
Diğer yandan Çin’de dünyada yaygın olarak kullanılan “Facebook, Twitter, Youtube” gibi sosyal ağlar yasaklı durumda ve bu sitelere erişim engelleniyor. Dünyada bulunan tüm sosyal ağların içeriğine alternatif Çin merkezli ağlar bulunuyor. Bu ağlardan bazılarına gerçek kimlik ve kimlik numarası ile kayıt yapılabiliyor.
Analistler, yasağa rağmen milyonlarca Çinlinin Facebook, Twitter ve YouTube kullanmaya devam ettiğini belirtiyor.