Dünyanın en büyük internet arama motoru Google’ı bünyesinde barındıran Alphabet Inc. şirketine, “akıllı telefonlardaki aplikasyonlar üzerinden kullanıcıların ne yaptığıyla alakalı veri topladığı” gerekçesiyle dava açıldı.

Boies Schiller Flexner avukatlık şirketi tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kaliforniya eyaletinde bulunan San Jose Bölge Mahkemesi’ne yapılan şikayette, izinsiz kişisel verileri kullandığı ve kişisel mahremiyeti ihlal ettiği gerekçesiyle Facebook ve Oracle Corp. gibi diğer dev şirketler de suçlanıyor.

Bireysel bazı müşteriler adına açılan davada söz konusu şirketlerin internete bağlı olmasa dahi aplikasyonlar üzerinden kullanıcıları takip ettiği, izinsiz kişisel veri topladığı bilgisi yer aldı.

‘Google, Firebase ile kullanıcıları internete bağlı olmaksızın takip ediyor’
İddialara göre Google, akıllı telefonlarda yer alan “internet ve aplikasyon hareketleri” ya da “mahremiyet kontrolü” gibi seçenekler kapalı olsa dahi “Firebase” adlı veri toplama yöntemiyle, müşterilerine sunduğu reklam ve diğer içerikleri kişiye göre değiştiriyor.

Google ve Alphabet Inc. şirketine, geçtiğimiz mart ayında da ABD’deki tekelleşme müfettişleri tarafından rekabet yasalarına aykırı davrandığı gerekçesiyle inceleme başlatılmıştı.

Google henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, iddialara karşı savaşacağını duyurdu.

Kaynak : https://tr.euronews.com/2020/07/15/abd-google-a-kullan-c-lar-n-kisisel-verilerini-izinsiz-kulland-g-gerekcesiyle-dava-ac-ld