apple_patent_500x352Apple, akıllı telefonların kamera özelliğinde yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. ABD’li elektronik devi, ‘biribirine çok benzeyen fotoğraflar arasından en iyisini seçen’ cihaz için patent başvurusu yaptı.

Apple, çekim yaptıktan sonra onlarca fotoğrafın arasında en iyisinin hangisi olduğuna karar vermekte zorlanan akıllı telefon kullanıcılarına çözüm sunacak.

Apple, ABD Patent ve Marka Ofisi’ne, ‘Sürekli Görüntü Yakalama Cihazı’ için patent  başvurusunda bulundu. Teknoloji, akıllı telefonla aynı kareye ait fotoğrafları çektiği anda değerlendirmesi ve aralarından en iyisini seçmesi olarak ifade edildi. Çekilecek olan fotoğraflar, ek bir belleğe aktarılacak ve burada birçok parametreye dayalı ‘kalite kontrolden’ geçerek aralarındaki en iyisi belirlenecek.

 

Kısaca, iPhone, fotoğraf çekiminin ardından poz süresi ve ışık miktarı gibi faktörlere dayanarak teknik açıdan en kaliteli karenin hangisi olduğunu tespit edecek. Teknolojinin fotoğraf çekebilen tüm Apple cihazları için geçerli olup olmayacağı şu an belli değil.

ÇEKİM ÖZELLİĞİ REKABETİ
Apple Insider’ın verdiği bilgiye göre, Apple yeni teknolojisiyle fotoğraf çekme tuşuna basıldığı an ile fotoğrafın çekildiği an esnasındaki sürenin neden olabileceği bulanıklığı ortadan kaldırmak istiyor. Ayrıca, Nokia’nın PureView teknolojisi gibi akıllı telefon kameralarındaki kaliteyi giderek artıran yeni teknolojilerle baş edilmesi planlanıyor olabilir. PureView’in sağladığı gibi, Apple teknolojisi de hızlı hareket eden nesneleri daha net yakalamayı amaçlıyor.

Apple teknolojisine kısaca, ‘Parmağınızı fotoğraf çekme tuşundan geri çektiğiniz ana kadar çekilen fotoğrafların en kalitelisini, telefonunuz sizin için belirleyecek.’

Patent başvurusunda yazan açıklama ise şöyle:

‘Yöntem, bir veya daha fazla parametreye dayanarak otomatik olarak fotoğraflardan birini seçecek. Örneğin, poz süresi veya görüntü kalitesini belirleyen görüntü netliği gibi parametreler olabilir. Kullanıcının tercihine göre, değerlendirme bir dizi fotoğraf çekilirken veya çekim sonrasında yapılabilir. Yöntem, çekilen fotoğrafın anında görüntü yakalama cihazının ekranında gösterilmesini de içerecek.

kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25422192/#storyContinued