imagesSamsung, Windows RT’li ilk tableti olan Ativ SmartPc Pro’yu ABD piyasasına sürmeyeceğini açıkladı. Apple’ın ürünlerini yasaklatmak için sürekli dava açtığı Samsung’dan gelen ilginç kararın, ‘piyasada henüz Windows RT’nin yaygın olmamasından kaynaklandığı’ ifade edildi.

Apple’ın, krallığı olan ABD piyasasında bir Samsung ürününe satış yasağı getirtmek için ilk kez dava açması gerekmeyecek gibi görünüyor. Bunun sebebi, Güney Koreli elektronik üreticisinin en yeni ürünlerinden olan Windows RT’li tablet bilgisayarı Ativ’i ABD piyasasına sürmeme kararı alması.

CNET sitesine konuşan Samsung ABD’nin üst düzey yöneticilerinden Mike Abary, ‘Kararlarını değiştirinceye kadar Ativ tableti ABD’de satışa sunmayacaklarını’ söyledi. Abary, bu kararlarının altında yatan neden olarak, ‘Tüketicilerin Windows RT işletim sistemleri kullanan bilgisayarlara ilgisinin düşük olması ve iki işletim sistemi arasındaki farkın anlaşılmamasını’ gösterdi.

Windows RT, Microsoft’un, ekran genişliği standardın daha altında olan küçük tabletler için tasarladığı işletim sistemi olarak biliniyor. Ancak Google Nexus, Amazon Kindle Fire, Mini iPad ve Barnes&Noble gibi küçük tabletlerin hakim olduğu piyasada kendisini gösterebilmiş değil. İşletim sisteminin, küçük tabletlerin yanı sıra 10.1 inç ekranlı tabletler için de uyumlu olduğu biliniyor.

WINDOWS RT’YE DARBE
Samsung’un ABD’deki tablet biriminin başkan yardımcısı olan Abary, ‘Windows RT kullanan bilgisayarların fiyat seviyesini düşük tutmak için birçok donanım takası yapılması gerektiğini ancak Samsung olarak buna sıcak bakmadıklarını’ ifade etti. Abary, Ativ tablete yönelik planları hakkında da detaylı bilgi vermedi.

ABD’li yönetici, CNET’e yaptığı açıklamada, “Windows RT piyasada iyi bir pozisyon alamadı. Tüketicilere Windows RT için bir alternatif ve etkin bir işletim sistemi olarak durması gerekiyordu ama bu anlaşılamadı. En büyük sorun, iki işletim sistemi arasındaki farkı tüketicilerin fark etmemesi. Perakencelerimizden aldığımız geri bildirimlere göre durum değerlendirmesi yapacağız” dedi.

Samsung, piyasa eğilimi ve arzın istedikleri gibi değişmemesi halinde, Ativ tableti ABD piyasasına sürmeme kararının devam edeceğini ortaya koydu. Bu durum, Ativ tabletin Windows RT kullanacak modellerinin önünü kaparken, işletim sistemi için de bir darbe oldu.

kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25413078/