facebook-un”Ulusal güvenlik” gerçeksiyle Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu’yla bilgi paylaşan Facebook, Türkiye’den sonra, Somali’deki deniz korsanlarına karşı yürütülen mücadelede, BM’nin bilgi talebini de cevapsız bıraktı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Sosyal medya devi Facebook’un; Somali’de deniz korsanlarına karşı yürütülen mücadelede Birleşmiş Milletler (BM) ve Somali devletiyle işbirliği yapmadığı belirtildi.

BM Somali İzleme Grubu’nun geçen hafta BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu, Somali Devlet Başkanı Şeyh Şerif Ahmed’i korsanların liderine diplomatik pasaport sağlamakla suçlayan rapor, bir gerçeği ortaya çıkardı. Raporda, Facebook’un, BM ve Somali devletinin korsanlarla mücadelesine yardımcı olmadığı kaydedildi.

İzleme grubuna göre, korsanlar ve onların destekçilerinin yasadışı aktivitelerini kordine etmek için sosyal medya kullanıyorlar. Bunların arasında Facebook’un da olduğu belirtilirken, Facebook’un, İzleme Grubu’nun tüm resmi yazışmalarına rağmen, korsanların hesaplarıyla ilgili bilgi taleplerine cevap vermediği kaydediliyor.

Suçlamara karşı sessiz kalan Facebook ise, BM’nin raporuyla ilgili şu ana kadar hiç bir açıklamada bulunmadı.

Eski CIA çalışanı Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı ABD’deki ”İzleme skandalı”nda, ”ulusal güvenlik” gerekçesiyle, üyelerinin kişisel bilgilerini Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu’yla paylaşan Facebook, Gezi Parkı olaylarında Türkiye’deki yasadışı faaliyetlere karışan üyeleriyle ilgili Türkiye’nin bilgi talebini de geri çevirmişti.

kaynak: http://www.turkishjournal.com/2013/07/23/facebook-korsan-avinda-bmnin-isbirligi-talebini-cevapsiz-birakti/