ICO (Initial Coin Offering) Nedir?

İlk para arzı teklifi – kripto para birimleri kullanan bir finansman türüdür. Bu yöntem genellikle bir toplu finansman biçimi olarak nitelendirilir ancak kamu yatırımına meyilli olmayan özel bir ICO da mümkündür

İlk Para Arzı (ICO) Nedir?
İlk para arzı (ICO), kripto para birimi endüstrisinin bir ilk halka arzın (IPO) eşdeğeridir . Yeni bir madeni para, uygulama veya hizmet oluşturmak için para toplamak isteyen bir şirket, para toplamanın bir yolu olarak bir ICO başlatabilir.

İlgilenen yatırımcılar , şirket tarafından çıkarılan yeni bir kripto para birimi belirtecini almak için ilk madeni para teklifini satın alabilirler . Bu belirteç, şirketin sunduğu ürün veya hizmetle ilgili bazı faydalara sahip olabilir veya şirket veya projede bir hisseyi temsil edebilir.

 • İlk madeni para teklifleri (ICO’lar), genellikle kripto para birimiyle ilgili ürün ve hizmetler için para toplamanın popüler bir yoludur.
 • ICO’lar ilk halka arzlara (IPO’lar) benzer, ancak bir ICO’da verilen madeni paralar da bir yazılım hizmeti veya ürünü için yardımcı olabilir.
 • Birkaç ICO, yatırımcılar için getiri sağladı. Çok sayıda başka kişinin hileli olduğu veya kötü performans gösterdiği ortaya çıktı.
 • Bir ICO’ya katılmak için genellikle önce daha yerleşik bir dijital para birimi satın almanız ve ayrıca kripto para cüzdanları ve borsaları hakkında temel bilgilere sahip olmanız gerekir.
 • ICO’lar çoğunlukla tamamen düzensizdir, bu nedenle yatırımcılar bunları araştırırken ve bunlara yatırım yaparken yüksek derecede dikkat ve özen göstermelidir.

İlk Madeni Para Arzı (ICO) Nasıl Çalışır?

Bir kripto para birimi projesi bir ICO aracılığıyla para toplamak istediğinde, proje düzenleyicilerinin ilk adımı parayı nasıl yapılandıracaklarını belirlemektir. ICO’lar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç farklı şekilde yapılandırılabilir:

 • Statik arz ve statik fiyat : Bir şirket, belirli bir finansman hedefi veya limiti belirleyebilir; bu, ICO’da satılan her bir jetonun önceden belirlenmiş bir fiyatı olduğu ve toplam jeton arzının sabit olduğu anlamına gelir.
 • Statik arz ve dinamik fiyat : Bir ICO, statik bir jeton arzına ve dinamik bir fonlama hedefine sahip olabilir; bu, ICO’da alınan fon miktarının, jeton başına genel fiyatı belirlediği anlamına gelir.
 • Dinamik arz ve statik fiyat : Bazı ICO’ların dinamik bir token arzı vardır, ancak statik bir fiyatı vardır, yani alınan fon miktarının arzı belirlediği anlamına gelir.

Beyaz Bülten Yayını

ICO’yu yapılandırmanın yanı sıra, kripto projesi genellikle, kripto para endüstrisinde beyaz kağıt olarak adlandırılan ve token’a adanmış yeni bir web sitesi aracılığıyla potansiyel yatırımcıların kullanımına sunduğu bir tanıtım kitabı oluşturur. Projenin destekleyicileri, teknik incelemelerini ICO ile ilgili önemli bilgileri açıklamak için kullanırlar:

 
 • proje ne hakkında
 • Projenin tamamlandığında karşılayacağı ihtiyaç
 • Projenin ne kadar paraya ihtiyacı var?
 • Kurucuların kaç sanal token tutacağı
 • Ne tür bir ödeme (hangi para birimleri) kabul edilecek?
 • ICO kampanyası ne kadar sürecek?

Proje, meraklıları ve destekçileri projenin jetonlarından bazılarını satın almaya teşvik etmek için tasarladığı ICO kampanyasının bir parçası olarak teknik incelemeyi yayınlıyor. Yatırımcılar, yeni belirteçleri satın almak için genellikle fiat veya dijital para birimini kullanabilir ve yatırımcıların Bitcoin veya Ethereum gibi diğer kripto biçimlerini kullanarak ödeme yapması giderek daha yaygın hale geliyor. Bu yeni çıkarılan belirteçler, bir halka arz sırasında yatırımcılara satılan hisse senetlerine benzer.

Fonlara Ne Olur?

Bir ICO’da toplanan para, ICO kriterlerinin gerektirdiği minimum miktardan azsa, fonlar projenin yatırımcılarına iade edilebilir. ICO daha sonra başarısız sayılır. Finansman gereksinimlerinin belirtilen süre içinde karşılanması halinde, toplanan para proje hedefleri doğrultusunda harcanır.

 

Kimler ICO Başlatabilir?

Herkes bir ICO başlatabilir. Şu anda ABD’de çok az ICO düzenlemesi olduğundan, uygun teknolojiye erişebilen herkes yeni bir kripto para birimi başlatmakta özgürdür .

 

Ancak bu düzenleme eksikliği aynı zamanda birisinin sizi meşru bir ICO’ya sahip olduğuna inandırmak ve parayı alıp kaçmak için ne gerekiyorsa yapabileceği anlamına da gelir. Tüm olası finansman yolları arasında, bir ICO muhtemelen bir aldatmaca olarak kurulması en kolay olanlardan biridir.

 

Bir ICO’ya Satın Alma

Duyduğunuz yeni bir ICO’yu satın almaya kararlıysanız, ödevinizi yaptığınızdan emin olun. İlk adım, ICO’yu hazırlayan kişilerin gerçek ve sorumlu olmasını sağlamaktır . Ardından, proje liderlerinin kripto ve blockchain geçmişini araştırın . Proje, ilgili, kolayca doğrulanan deneyime sahip kimseyi içermiyor gibi görünüyorsa, bu bir tehlike işaretidir.

 

Herkes bir ICO kurup başlatabilse bile, bu herkesin yapması gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle, ilk madeni para teklifi düzenlemeyi düşünüyorsanız, işletmenizin bundan önemli ölçüde fayda sağlayıp sağlamayacağını kendinize sorun.

 

Özel Hususlar 

Kısmen ICO’ların yaşadığı yasal gri alan nedeniyle, ICO etkinliği 2019’da önemli ölçüde azalmaya başladı.1Yatırımcılar, katılabilecekleri ICO’ları araştırabilir ve bulabilir, ancak en son ilk madeni para tekliflerinden haberdar olmanın kesin bir yolu yoktur. TopICOlist.com gibi web sitelerini ve farklı ICO’ları birbiriyle karşılaştıran web sitelerini kullanabilirsiniz  .

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) gerekirse bir ICO’ya müdahale edebilir. Örneğin, Telegram’ın yaratıcısı 2018 ve 2019’da bir ICO’da 1,7 milyar dolar topladıktan sonra SEC, geliştirme ekibinin yasa dışı faaliyet gösterdiğini iddia ederek acil durum davası açtı ve geçici bir yasaklama emri aldı. Mart 2020’de ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi bir ihtiyati tedbir kararı çıkardı. Telegram’a yatırımcılara 1,2 milyar dolar iade etmesi ve 18,5 milyon dolar para cezası ödemesi emredildi.

Bir yatırımcının bir ICO’ya yatırım yaparken bir dolandırıcılığın kaybeden tarafında olmayacağının garantisi yoktur. ICO dolandırıcılıklarından kaçınmaya yardımcı olmak için şunları yapabilirsiniz:

 
 • Proje geliştiricilerin hedeflerinin ne olduğunu açıkça tanımlayabildiğinden emin olun. Başarılı ICO’lar tipik olarak açık, özlü hedefleri olan basit, anlaşılır teknik incelemelere sahiptir.
 • Şeffaflık arayın. Yatırımcılar, ICO başlatan bir şirketten %100 şeffaflık beklemelidir.
 • ICO’nun yasal hüküm ve koşullarını inceleyin. Geleneksel düzenleyiciler genellikle bu alanı denetlemediğinden, bir ICO’nun meşru olmasını sağlamaktan bir yatırımcı sorumludur.
 • ICO fonlarının bir emanet cüzdanında saklandığından emin olun . Bu tür bir cüzdan, dolandırıcılığa karşı yararlı koruma sağlayan birden çok erişim anahtarı gerektirir.
 

Bazı ICO’lar, bir ICO’ya yatırım yapmak için başka bir kripto para biriminin kullanılmasını gerektirir, bu nedenle projeye yatırım yapmak için başka paralar satın almanız gerekebilir.

 

ICO Heyecanı

ICO’lar önemli miktarda yutturmaca üretebilir ve yatırımcıların yeni fırsatları tartışmak için bir araya geldiği çok sayıda çevrimiçi site vardır. Ünlü aktörler, şovmenler veya Steven Seagal gibi yerleşik bir varlığa sahip diğer kişiler de takipçilerini veya hayranlarını yeni ve ateşli bir ICO’ya yatırım yapmaya teşvik etti.4Ancak SEC, yatırımcılara, ünlülerin ne kadar tazminat aldıklarını açıklamadan ICO’ları desteklemek için sosyal medyayı kullanmalarının yasa dışı olduğunu belirten bir uyarı yayınladı.5

 

Boks süperstarı Floyd Mayweather Jr. ve müzik kralı DJ Khaled, bir zamanlar 2017’nin sonunda 30 milyon dolar toplayan bir ICO olan Centra Tech’i terfi ettirdiler.6Centra Tech, nihayetinde mahkemede bir dolandırıcılık olarak kabul edildi ve bu, iki ünlünün ABD düzenleyicileriyle suçlamaları çözmesine ve ayrıca üç Centra Tech kurucusunun ICO dolandırıcılığından suçunu kabul etmesine neden oldu.7

 

ICO’lara katılmak isteyen yatırımcılar, katılmadan önce kripto para birimini tanımalı ve bir ICO hakkında her şeyi anlamalıdır. ICO’lar zar zor düzenlendiğinden, potansiyel yatırımcılar yatırım yaparken çok dikkatli olmalıdır.

 

İlk Madeni Para Arzı (ICO) ve İlk Halka Arz (IPO) karşılaştırması

Halka arzlar, yatırımcılardan fon arayan şirketler için para toplar ve şirketin hisselerinin yatırımcılara dağıtılmasıyla sonuçlanır. ICO’lar için kripto şirketleri, madeni para veya jeton satışı yoluyla fon toplar. Her iki durumda da, yatırımcılar şirket veya kripto para birimi hakkında iyimserdir ve varlığın değerinin zaman içinde artacağı inancına dayalı olarak yatırım yapar.

 

Bir ICO ile halka arz arasındaki temel fark, bir ICO’ya yatırım yapmanın kripto projesinde veya şirketinde bir mülkiyet hissesini güvence altına almamasıdır. ICO katılımcıları, şu anda değersiz olan bir para biriminin daha sonra değerinin orijinal satın alma fiyatının üzerine çıkacağına dair kumar oynuyor.

Halka arzlar, SEC gibi devlet kuruluşları tarafından büyük ölçüde düzenlenir ve incelenirken, ICO’lar büyük ölçüde düzensizdir.

satışı” da denir.

 

İlk Madeni Para Tekliflerinin Avantajları ve Dezavantajları

Çevrimiçi hizmetler, bir şirketin bir ICO başlatmayı düşünmesini son derece kolaylaştırarak, kripto para belirteçlerinin oluşturulmasını kolaylaştırabilir. ICO yöneticileri, ICO şartlarına göre token üretir, alır ve ardından jetonları bireysel yatırımcılara aktararak jetonları dağıtır. Ancak mali otoriteler ICO’ları düzenlemediği için dolandırıcılık veya yetersizlik nedeniyle kaybedilen fonlar asla geri alınamayabilir.

 

Bir ICO’daki ilk yatırımcılar, genellikle kripto para birimi piyasaya sürüldükten sonra belirteçlerin değer kazanacağı beklentisiyle motive olurlar. Bu, bir ICO’nun birincil faydasıdır: çok yüksek getiri potansiyeli.

 

Ancak kripto para biriminin veya dijital varlıkların yasallığının devam etmesi garanti edilmez. 2017’de Çin Halk Bankası, ICO’ları ekonomik ve finansal istikrara zarar verdiği gerekçesiyle resmen yasakladı.9 2021’de Çin hükümeti kripto para birimi madenciliğini yasaklamaya devam etti ve tüm kripto para birimi işlemlerini yasa dışı ilan etti.10

 

İlk Madeni Para Tekliflerine Örnekler

Ethereum’un 2014’teki ICO’su, ilk madeni para teklifinin erken ve önemli bir örneğidir. Ethereum ICO, 42 günlük bir süre içinde 18 milyon dolar topladı.112015 yılında, daha sonra Neo olarak yeniden markalaşan Antshares adlı bir şirket için iki aşamalı bir ICO başladı. Bu ICO’nun ilk aşaması Ekim 2015’te sona erdi ve ikincisi Eylül 2016’ya kadar devam etti. Bu süre zarfında Neo yaklaşık 4,5 milyon dolar kazandı.12

 

Başka bir örnekte, Mart 2018’de sona eren bir aylık ICO sırasında Dragon Coin yaklaşık 320 milyon dolar topladı.13Yine 2018’de, EOS platformunun arkasındaki şirket, bir yıl süren ICO sırasında 4 milyar dolar toplayarak Dragon Coin’in rekorunu alt üst etti.14 

 

SEC’in bir ICO’ya yönelik sert önlemlerinin ilk örneği, 11 Aralık 2017’de ajansın bir gıda inceleme uygulamasına sahip bir Kaliforniya şirketi olan Munchee tarafından gerçekleştirilen bir ICO’yu durdurmasıyla gerçekleşti. Munchee, yemek siparişi vermek için uygulama içinde çalışacak bir kripto para birimi oluşturmak için para toplamaya çalışıyordu. SEC, ICO’yu kayıt dışı bir menkul kıymet arzı olarak ele alan bir durdurma mektubu yayınladı.15

 

Yeni madeni paraların piyasaya sürüldüğünü nasıl anlarsınız?

Birçok borsa, web sitesi ve toplayıcı yeni madeni paraları listeler. Bazı örnekler Coinbase , Gemini, Kraken, CoinGecko ve CoinMarketCap’tir. Ayrıca Twitter gibi sosyal medya platformlarında duyurulan yeni coinleri de bulabilirsiniz.

 

İlk madeni para arzı (ICO) yasal mı?

İlk madeni para teklifleri (ICO’lar) yasaldır. Bununla birlikte, proje ve madeni para ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından bir teklifin bir yatırım aracı olup olmadığını belirlemek için kullanılan Howey Testini geçemezse, ICO yasa dışıdır .

 

ICO ne için kullanılır?

Bir blok zinciri ve kripto para birimi oluşturmak maliyetli bir çabadır. Geliştiriciler hukuk müşaviri, programcılar, tesisler ve diğer masraflar için ödeme yapmalıdır. Bir ICO, bir blok zincirinin veya madeni paranın geliştirilmesi sırasında ortaya çıkan maliyetleri ödemek için fon toplamayı amaçlar.

 

Kripto para birimlerine ve diğer ilk madeni para tekliflerine (ICO’lar) yatırım yapmak oldukça riskli ve spekülatiftir.