scribdDünyaca bilinen okuma ve yayıncılık sitesi scribd.com sitesi erişime kapatıldı.

İkinci Youtube vakası gerçekleşti, dijital kütüphane scribd.com yasaklandı. CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur scribd.com adlı internet sitesinin Türkiye’de neden yasaklı olduğunu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a sordu.

Dünyaca bilinen okuma ve yayıncılık sitesi scribd.com sitesi erişime kapatıldı. Konuyla ilgili soru önergesi veren İstanbul Milletvekili Melda Onur, dünyanın en büyük dosya paylaşım, okuma ve yayıncılık sitesi “scribd.com”un neden Türkiye’de yasaklı olduğunu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a sordu.

Dünyanın en büyük dosya paylaşım, okuma ve yayıncılık sitesi “scribd.com” İstanbul 12. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 8 Mart 2013′te tarihli 2013/209 dosya sayılı kararıyla erişime engellendiği belirtilirken, akla daha önce Türkiye’de yasaklanan Youtube geldi.

Öğretim üyeleri ve öğrenciler faydalanıyordu
Birçok farklı dosya formatında, genellikle akademik dokümanlar ve e-kitapların paylaşıldığı platform, birçok kurum ve marka tarafından güncel olarak kullanılıyordu. Sitede kitaplardan araştırma raporlarına, iş sunumlarından akademik tezlere kadar 10 milyondan fazla doküman ve kitap ücretsiz olarak yayınlanıyor, dijital kütüphane olarak hizmet veren scribd.com, eğitim için en çok kullanılan sitelerin başında geliyordu. Türkiye’de de bir çok üniversitenin öğretim üyesi öğrencileriyle ders notlarını ya da geçmiş sınav sorularını scribd.com’da paylaşıyordu.

İkinci bir Youtube vakası
Melda Onur soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“2007 ve 2008 yıllarında video paylaşım sitesi Youtube’a erişimin engellenmesi Türkiye’de ve dünyada büyük yankı uyandırmıştır. Scribd.com sitesinin erişime engellenmesi yeni bir Youtube vakası olarak karşımızda durmaktadır. Gelen tepkiler üzerine 2010 yılında savcılığın isteğiyle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Youtube sitesine erişim engelini kaldırılmıştır. Ancak internette iletişim özgürlüğü konusunda Youtube yasağı ile ünlenen Türkiye, ‘scribd.com’ ile aynı zihniyeti devam ettirdiği görülmektedir.”

CHP’li Onur, Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle şu soruları sordu:

1- Eğitim amaçlı kullanılan dosya paylaşım sitesi ‘scribd.com’ adlı sitenin yasaklanma gerekçesi nedir?

2- Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının scribd.com sitesinin erişiminin engellemesini hangi şekilde açıklamaktadır? TİB’in bu yasak kararında inisiyatifi hangi ölçüdedir?

kaynak: http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/ikinci-bir-youtube-vakasi-scribdcom-yasaklandi-haberi-75849