internetcafeDeep Freeze adlı bilgisayar programının şirket avukatı, Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde 11 internet kafeye lisans baskını düzenletti. Kurban Bayramı öncesi ilçeye gelen avukat, ilçede bulunan tüm internet kafelere müşteri gibi girerek inceleme yaptı. Deep Freeze adlı programı lisanssız kullandığını tespit ettiği internet kafeleri not eden avukat, söz konusu kafeler hakkında Gazipaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Şikayet üzerine Gazipaşa Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, ilçe genelindeki daha önceden belirlenen internet kafelere baskın düzenleyerek kafelerde kullanılan tüm bilgisayarların hard disklerine el koydu. Tutanaklara işlenen hard diskler incelenmek için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kriminal laboratuarına gönderildi.

İŞLETMECİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Yapılan baskınla şok olan internet kafe işletmecileri, söz konusu programın internet üzerinden ücretsiz bir şekilde rahatlıkla temin edilebildiğini belirterek, “Bu programı indirmek 1 dakikanızı almıyor. Sayısız internet sitesinde bu programı ücretsiz bir şekilde indirebiliyorsunuz. Bu programı ücretsiz şekilde kullanıma sunanlar cezalandırılmıyor ama bizler cezalandırılıyoruz. Tüm hard disklerimize el kondu. Aylarca bize iade etmezler. Bu süre içerisinde ne yapacağız? Bizlerin ekmeğiyle oynuyorlar. Buna birilerinin dur demesi gerekir” diyerek tepki gösterdi.

DEEP FREEZE NEDİR?

Deep Freeze, özellikle internet kafeler için çok faydalı bir programdır. Söz konusu program kurulduktan sonra bilgisayarı adeta dondurarak koruma altına alır. Bilgisayar kapanıp açıldıktan sonra eski haline döner. Bu sayede işletim sisteminin bozulmasından ve virüs vb. zararlı etkilerden korunmuş olunur. Program, birçok internet sitesinden ücretsiz olarak temin edilebiliyor

kaynak: http://www.haberler.com/internet-kafelere-lisans-baskini-5213756-haberi/

internetcafeDeep Freeze adlı bilgisayar programının şirket avukatı, Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde 11 internet kafeye lisans baskını düzenletti. Kurban Bayramı öncesi ilçeye gelen avukat, ilçede bulunan tüm internet kafelere müşteri gibi girerek inceleme yaptı. Deep Freeze adlı programı lisanssız kullandığını tespit ettiği internet kafeleri not eden avukat, söz konusu kafeler hakkında Gazipaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Şikayet üzerine Gazipaşa Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, ilçe genelindeki daha önceden belirlenen internet kafelere baskın düzenleyerek kafelerde kullanılan tüm bilgisayarların hard disklerine el koydu. Tutanaklara işlenen hard diskler incelenmek için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kriminal laboratuarına gönderildi. (daha&helliip;)