icanngtrİnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Özeren, bilişim sektöründe sağladığı gelişmelerin Türkiye’yi bu alanda cazibe merkezi haline getirdiğini belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, İnternet Tahsisli Adları ve Sayıları Kurumunun (ICANN) Türkiye’de yatırım kararı almasını AA muhabirine değerlendirdi.

ICANN’ın, alan adlarının doğru yönlendirmesini sağlayan, internet trafiğini yapılandıran ve yönlendiren kurum olduğunu anlatan Özeren, “ICANN olmadan, dünyada verimli, hızlı, doğru ve sağlıklı çalışan bir internet trafiği sağlanamazdı” dedi.

Daha önce ICANN’ın yönetim merkezinin Los Angeles olduğunu belirten Özeren, şunları kaydetti:

“ICANN aldığı kararla yönetim merkezini üçe böldü. Bu üç merkez Los Angeles, Singapur ve İstanbul olarak belirlendi. İstanbul’da yapacağı yatırımlar sayesinde ICANN tarafından koordine edilen dünya internet trafiği, Los Angeles’ta çalışma saati bitince İstanbul’dan koordine edilecek. İstanbul’dan sonra da koordinasyon Singapur’a geçecek. Bu şekilde internetin koordinasyonu konusunda ülkemiz dünyada yönetim merkezi olacak. Dünyadaki 300 milyonu aşan alan adları sahiplerine destek vermek amacıyla kurulacak çağrı merkezleri için de İstanbul aday olacaktır. Bu kurulacak çağrı merkezlerinde sağlanacak çok yüksek sayıdaki nitelikli istihdam imkanları gençlerimiz için önemlidir. ”

kaynak: http://www.cnnturk.com/2013/bilim.teknoloji/teknoloji/04/27/internet.trafigine.istanbul.yon.verecek/705831.0/index.html