musiad_bilisim_sektorunu_masaya_yatirdi_h74190MÜSİAD Bursa Şubesi Bilgi Teknolojileri Sektör Kurulu üyeleri, hayatın her alanına giren bilişim sektörünün stratejik öneme haiz olduğunu belirtti.

MÜSİAD Bursa Şubesi Bilgi Teknolojileri Sektör Kurulu üyeleri, bilişim sektörünün geldiği son noktayı Sektör Kurulu Toplantısı’nda masaya yatırdı. MÜSİAD Bursa Şubesi tarafından düzenlenen Bilgi Teknolojileri Sektör Kurulu Toplantısı’na; MÜSİAD Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Mehmet Mekikçi, MÜSİAD Bursa Şubesi Sektör Kurulları Başkan Yardımcısı Murat Bayizit ve MÜSİAD Bursa Şubesi Bilgi Teknolojileri Sektör Kurulu Başkanı Aydın Özdemir’in yanı sıra MÜSİAD’ın sektördeki üyeleri katıldı.

MÜSİAD Bursa Şubesi Bilgi Teknolojileri Sektör Kurulu Başkanı Aydın Özdemir, bilişim sektörünün, diğer sektörlerden çok daha hızlı geliştiğini, buna paralel olarak ticaret hacminin de arttığını söyledi. Bilişime öncülük eden firmaların, bugün dünyanın geçmişi eski dev şirketlerini geriden bıraktığını vurgulayan Özdemir, “Türkiye, bilişimde treni kaçırmamalı. Eğer 2023 hedeflerine ulaşmak istiyorsak bilişime gereken önemi vermeliyiz.” diye konuştu.

Mesleki yeterliliğin, sektörün en önemli sorunlarından bir olduğunu dile getiren Özdemir, “Sektörümüzde nitelikli eleman sıkıntısı had safhada. Bakkalın bile format attığı bugünlerde, bilişim sektöründe mesleki yeterlilik en önemli sorundur.” dedi.

MÜSİAD Bursa Şubesi Sektör Kurulları Başkan Yardımcısı Murat Bayizit ise bilgi teknolojileri ya da diğer adıyla bilişim sektöründe kurumsallaşamamanın büyük kayıp olduğunu belirtirken, bu sektörde faaliyette bulunan firmaların ilk olarak kurumsallaşmaya önem vermesi gerektiğini altını çizdi.

Bundan 10 yıl önceye kadar üretim alanında yazılım anlayışının hemen hemen hiç olmadığını hatırlatan Bayizit, şöyle konuştu: “Günümüzde üretim yapan her firma muhakkak yazılım hatta yazılımlar kullanıyor. Karlılıkları yükseltmek için maliyetlerin kontrol altına alınması gerekiyor. Sektörlerin en önemli problemlerinden olan karsızlığın önüne geçmek adına da bu yazılımların kullanılmasına ihtiyaç var.”

kaynak: http://www.haberler.com/musiad-bilisim-sektorunu-masaya-yatirdi-4516892-haberi/