you-tube-bannedPakistan’da Lahor Yüksek Mahkemesi, İslam’a ve Hz. Muhammed’e hakaret içeren video dolayısıyla kapatılan Youtube’un geçici süreliğine erişime açılma başvurusunu reddetti.

Pakistan’da sivil toplum örgütü “Bytes For All”, bir yıla yakındır ülkede erişime kapalı olan video paylaşım sitesi Youtube’a erişim yasağının geçici olarak kaldırılması için mahkemeye dilekçe vermişti. Başvuruda ayrıca sitenin tamamının erişimden kapatılması yerine Pakistan kültürüne ve İslam’a aykırı yayınların erişimden kaldırılması gerektiği savunuluyor.

Mahkeme Youtube’u açma başvurusunu reddetti. Ancak hakim, Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’ndan 25 Temmuz’a kadar sadece sakıncalı içeriğin yasaklanmasının mümkün olup olmadığı konusunda mahkemeyi bilgilendirmesini istedi.

Bakanlık sözcüsü konunun çok hassas olduğunu ve web sitesinin yeniden açılması durumunda ülke genelinde huzursuzluğa sebebiyet verebileceğini ifade etti.

Pakistan’da, Hz. Muhammed’e hakaret içeren kısa filmi kaldırmayı kabul etmeyen Youtube’a erişim 17 Eylül 2012 tarihinde kapatılmıştı.

kaynak: http://www.objektifhaber.com/pakistanda-youtubeun-acilma-talebi-reddedildi-182484-haber/