Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, YÖK’ün internet sitesine sızan “Redhack” adlı grubun ele geçirdiği bazı gizli bilgi ve belgeleri yayınlayan internet sayfalarına erişimin engellenmesi yönündeki talebi reddedildi

Mahkeme kararında, erişimin engellenmesi isteminin doğrudan YÖK tarafından yapılması gerektiği belirtildi. Redhack grubuyla ilgili soruşturma dosyasının, terör suçlarına bakmakla görevli savcılığa gönderildiği de anlaşıldı.
YÖK’ün, elektronik belge yönetim sistemi Redhack isimli hacker grubu tarafından 8 Ocak’ta siber saldırıya uğramıştı. Saldırı sonucu çeşitli üniversitelerde yapıldığı iddia edilen yolsuzluk konulu belgeler ele geçirilmiş ve çeşitli internet sitelerinde bu belgelerin yayınlanmaya başlamasıyla YÖK zor durumda kalmıştı.

‘Mağdursa YÖK yapmalıydı’
YÖK, veri tabanında yer alan ve gizlilik taşıyan bazı bilgi ve belgelere “hukuk dışı” yollarla ulaşılarak bu belgelerin internet ortamında paylaşıma açılması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.
YÖK’ün suç duyurusu üzerine soruşturma başlatan Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu, gizlilik taşıyan bazı bilgi ve belgelerin yayımlandığı internet sayfalarına erişimin engellenmesi talebiyle önceki gün Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Savcılığın bu talebini değerlendiren mahkeme, usül yönünden bu başvuruyu reddetti. Kararda, erişimin engellenmesi isteminin, suçtan zarar gördüğünü iddia eden YÖK’ün doğrudan başvurmaması nedeniyle reddedildiği belirtildi.
Öte yandan, soruşturmayı yürüten Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu soruşturma dosyasını Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne gönderdi. Soruşturma, bundan sonra terör suçlarına bakmakla görevli başsavcıvekilliği tarafından yürütülecek. Savcılık, tutuklu 3 sanığın tahliyesini ve dosyanın rapor alınması için bilirkişiye verilmesini istedi.

kaynak : http://gundem.milliyet.com.tr/redhack-e-teror-savciligi-el-koydu/gundem/gundemdetay/12.01.2013/1654332/default.htm