Türk-Polisi-Siber-Suç-Mücadele-BölümüSon günlerde ortaya çıkan “Cyber Metropolitan police” virüsü olarakta adlandırılan yeni bir virüs, hızla yaygınlaşarak binlerce bilgisayar kullanıcısını etkiledi.

“Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” başlığını kullanarak vatandaşlardan para sızdırmaya çalışan teknoloji korsanları tarafından yazıldığı sanılan virüs, internet yoluyla bulaştığı bilgisayarın ekranını kaplayarak bilgisayarda herhangi bir işlem yapılmasını engellemekte ve bulaştığı bilgisayarı kullanılmaz hale getirmektedir. EGM’ye bağlı Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığından (BSM) yapılan açıklamada ;B.S.M ye yapılan ihbar ve şikâyetlerde, internet kullanıcılarının bazı internet sitelerini ziyaret ettikten sonra bilgisayarlarında ortaya çıkan “Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” ve “Bilgisayarınızın kilidini ve cezai kovuşturmayı önlemek için 200TL para cezası ödemesini yapmanız gerekir” şeklinde ibarelerin yeraldığını ve kullanıcılardan para talep edildiği bildirilmiştir.

EGM’ye bağlı birim ve şubelerin kesinlikle böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Yapılan ön incelemelerde kullanıcıların bilgisayarlarına yerleştirilen virüs tarafından ekranlarının kilitlendiği belirlenmiştir. Bu virüsün, kullanıcıları dolandırmayı hedefleyen şahıslar ya da suç örgütleri tarafından kullanıldığı düşünülmektedir.

EGM, herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için, bilgisayarına virüs yerleşmiş vatandaşlarımızın kesinlikle para yatırmamaları, kimlik bilgilerini kimseyle paylaşmamaları, bilgisayarlarını söz konusu zararlı yazılımdan temizlemeleri tavsiye edilmektedir.

 

kaynak: http://www.11820.com.tr/?p=167