yildiz-bilisim-sektorunu-iyi-yonetiyor-olmaliyiz-CHA-1016686-3-tEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bilişim sektöründeki gelişmelere dikkat çekerek, “Ülke olarak bu sektörü iyi yönetiyor olmalıyız.” dedi.

Bakan Taner Yıldız, 3. Uluslararası Bilişim Kongresi’nin açılış törenine katıldı. Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde gerçekleştirilen konferansta konuşan Yıldız, bilişim sektörünün sürekli geliştiğini anlattı. Türkiye’de sanayisi, ticareti, meskenleri her türlü kamudakilerle beraber 35 milyon elektrik abonesinin 60 milyar lira fatura ödediğini anımsattı. Yıldız, “Şu anda geldiğimiz bilişim sektöründe en az 30 milyar TL civarında cep telefonları, bilgisayarlar ve daha farklı bilişim sektörüyle alakalı yapılar bu kadarlık bir alanı kaplıyor. Yani biz enerji portföyü arasında ciddi bir rakamın üstümüze doğru geldiğini görüyoruz. Türkiye’nin nüfusu 75 milyon. 65 milyon cep telefonu satışı gerçekleştirilmiş. Bütün bunlar hemen hemen 7 yaş altı grubuyla 70 yaş grubu üstünü eksi olarak düşünürsek her birimize, her aileye 2-2.5 cep telefonu düşüyor. Meskenlerin ödediği elektrik faturalarının ortalama tutarı Türkiye’de 56 liradır. Bir aile başına ödenen telefon faturası 80 TL civarındadır. Bütün bunları düşündüğümüzde sadece bir iletişim aracı değil, aynı zamanda bir prestij aracıdır. Asgari ücretle geçinen bir arkadaşımızın yarı parasını cep telefonuna verdiği bir ortamda bulunuyoruz. Bu sektörü iyi yönetebiliyor olmamız gerekiyor.” diye konuştu.
Yeni bir sanal dünya ile karşı karşıya olunduğunu belirten Yıldız, artık yollarda otobüslerde okullarda gençlerin önüne bile bakmaksızın kafalarının önde yürüdüğünü söyledi. Cep telefonlarının esiri olunmaması uyarısında bulunan Yıldız, “Çevre ile fazla ilişkisi olmadan çevrenin farkında olmadan elimizdeki cep telefonların esiri olabiliyoruz. Mesajlarımız bizim konuşmalarımızdan daha fazla kullanılır hale geldi. 2012 yılında 143 milyar mesaj atıldı. Bu bizim artı konuşma alışkanlıklarımızı, davranış biçimimizi etkileyen önemli bir yapı haline geldi. Türkiye büyürken değişim yapmak önemlidir. Türkiye hem değişiyor, hem büyüyor. Bu her ülkenin yapacağı iş değildir. Hızlı değişimin yan tesirlerini de kontrol altında tutabilmeliyiz.” şeklinde konuştu.
Daha sonra Bakan Yıldız, kongreye katılan 2 öğrenciyle tablet çekilişini yaparak, kurada ismi çıkanlara tabletlerini verdi. Programda Yıldız’ın yanı sıra Milletvekili İsmail Tamer, Vali Şerif Yılmaz, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Müşaviri Ahmet Hicabi Erdinç, Erciyes Üniversitesi Rektör Vekili Abdülhakim Coşkun, Melikşah Üniversitesi Rektör Vekili Tankut Yalçınöz, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Cahit Yontaş ve öğrenciler hazır bulundu.

kaynak: http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/1018884-yildiz-bilisim-sektorunu-iyi-yonetiyor-olmaliyiz

yildiz-bilisim-sektorunu-iyi-yonetiyor-olmaliyiz-CHA-1016686-3-tEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bilişim sektöründeki gelişmelere dikkat çekerek, “Ülke olarak bu sektörü iyi yönetiyor olmalıyız.” dedi.

Bakan Taner Yıldız, 3. Uluslararası Bilişim Kongresi’nin açılış törenine katıldı. Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde gerçekleştirilen konferansta konuşan Yıldız, bilişim sektörünün sürekli geliştiğini anlattı. Türkiye’de sanayisi, ticareti, meskenleri her türlü kamudakilerle beraber 35 milyon elektrik abonesinin 60 milyar lira fatura ödediğini anımsattı. Yıldız, “Şu anda geldiğimiz bilişim sektöründe en az 30 milyar TL civarında cep telefonları, bilgisayarlar ve daha farklı bilişim sektörüyle alakalı yapılar bu kadarlık bir alanı kaplıyor. Yani biz enerji portföyü arasında ciddi bir rakamın üstümüze doğru geldiğini görüyoruz. Türkiye’nin nüfusu 75 milyon. 65 milyon cep telefonu satışı gerçekleştirilmiş. Bütün bunlar hemen hemen 7 yaş altı grubuyla 70 yaş grubu üstünü eksi olarak düşünürsek her birimize, her aileye 2-2.5 cep telefonu düşüyor. Meskenlerin ödediği elektrik faturalarının ortalama tutarı Türkiye’de 56 liradır. Bir aile başına ödenen telefon faturası 80 TL civarındadır. Bütün bunları düşündüğümüzde sadece bir iletişim aracı değil, aynı zamanda bir prestij aracıdır. Asgari ücretle geçinen bir arkadaşımızın yarı parasını cep telefonuna verdiği bir ortamda bulunuyoruz. Bu sektörü iyi yönetebiliyor olmamız gerekiyor.” diye konuştu. (daha&helliip;)